23 Temmuz 2018 Pazartesi
Anasayfa > BÖLGE > BTK'nın İlk Treni Bu Gün Kars'a Geldi

BTK'nın İlk Treni Bu Gün Kars'a Geldi

28.09.2017 01:10 12 14 16 18 yazdır
Demir İpek yolu olarak da adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu hattında Gürcistan'ın Başkenti Tiflis'ten Kars'a ilk yolcu seferi yapıldı.
BTK'nın İlk Treni Bu Gün Kars'a Geldi
Kars Güncel-Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Azerbaycan Demiryolları Bakanı Cavid Gurbanov, Gürcistan Demiryolları Bakanı Mamuka Baktacı, Gürcistan İktisadi Bakanı Giorgi Gahariya, AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey ile birlikte yola çıkan tren Ahılkelek'te mola verdi. Bakanlar Ahılkelek Tren İstasyonunda ilk incelemelerini yaptılar, fotoğraf sergisini gezdiler.

Ahılkelek Tren İstasyonunda Kars'tan gelen trene binen heyet daha sonra gazeteciler ve 3 ülkenin bürokratlarıyla birlikte Kars'a hareket ettiler.

Tiflis'ten Kars'a kadar hatta inceleme yapan heyetin gezisi Kars Tren Garı'nda son buldu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet arslan tren seferi sırasında yaptığı açıklamada, "Bugün bizim açımızdan çok önemli bir gün. Elbette ki bizden kastım Türkiye değil. Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan. Üç ülke açısından iş birliği anlamında yaptığımız birçok proje var. Fakat Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi hem kardeş Azerbaycan ile kardeşliğimizi daha da pekiştirmesi anlamında daha da önemli hem iki ülkeyi kesintisiz birbirine bağlaması adına önemli ve elbette ki iki ülkenin komşusu olan Gürcistan ile birlikte bugün bu bölgede yaptığımız işbirlikleri çerçevesinde çok önemli. Bu proje sadece bu 3 ülkeye ticari olarak, kültürel olarak, beşeri ilişkilerin güçlendirilmesi anlamında hizmet etmeyecek, bu 3 ülke üzerinden ta Çin'den Londra'ya kadar Demir İpek Yolunun tekrar canlandırılması ve kesintisiz hale getirilmesi anlamında çok çok önemli. Biz bu projeye başından beri 3 ülke liderlerinin inançları çerçevesinde çok emek sarf ettik, halklarımızın da bu projeye olan inancını biliyoruz. Bu çerçevede geçmişte proje aşamasında iken 3 ülke işbirliği yapabilir mi? böyle bir projeyi ortaya koyabilir mi? hayata geçirebilir mi? tartışmaları içerisinde bugün Bakü'den kalkan bir trenin Tiflis üzerinden Kars'a gelişini hep beraber şahitlik ediyoruz." dedi.

Bakan Arslan ayrıca, " İnşallah bu test sürüşünde herhangi bir eksiklikle herhangi bir aksaklıkla karşılaşmadan geldik. Buradan Kars'a kadar daha önce trenle gitmiştik, inşallah aksaklık ve eksiklik olmadan erişmiş olacağız. Bu projeyi bugünlere getirirken sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın inancı ve destekleri çok önemliydi, hürmetli Presendents sayın Aliyev'in bu projeye olan inancı ve destekleri çok önemliydi. İkisinin dirayetine uygun olarak Gürcistan'da bu projeye gerekli desteği verince çok özel bir ürün çıktı.  Öncelikle onlara sizin huzurlarınızda saygılarımızı, teşekkürlerimizi, minnetlerimizi iletiyoruz." diye konuştu.

Bakan Arslan daha sonra şunları söyledi:

"Bu projeyi bitirme aşamasına getirdik ve bugün yol boyunca 3 ülke bakanı ve ilgili arkadaşlarla birlikte bütün süreçleri gözden geçirdik. Bugüne kadar ne yaptık, bugünden sonra ne yapmalıyız? Daha da önemlisi Dünya Projesi olan Asrın Projesi denen bu projenin işletme döneminde herhangi bir aksaklık çıkmaması, herhangi bir eksiklik olmaması ve 3 ülkenin, 3 ülke halklarının da bu projeden beklediği katma değeri oluşturması, beklediği verimi alabilmesi, beklediği faydayı sağlayabilmesi adına bütün planlamalarımızı yaptık. Arkadaşlarla üzerinden geçtik, bundan sonra da 3 ülkenin ilgililerinin işbirliği çok çok önemli. Bu işbirliği ile ilgili yoğun mesai harcamaya devam edeceğiz ve inşallah bugün test sürüşünü yapıyoruz ama yakında bu testleri bitirerek sayın Cumhurbaşkanlarının, sayın Devlet Başkanlarının katılımıyla bu projeyi ticari işletmeye aştığımızda bu bölgede çok önemli bir hizmeti yerine getirmiş olacağız. Halklarımızın kardeşliğini pekiştirme, bölgenin kalkınmasına katkı koyması anlamında hiçbir şüphemiz yok."

BTK'nın bölge ekonomisine sunacağı katkıların da öneminden söz eden Bakan Arslan, "Bu projeler, demiryolu geçtiği bölgelerde ekonominin canlanması, ticaretin canlanması sadece demiryolu taşımacılığı değil, demiryolu taşımacılığıyla entegre olacak karayolu, havayolu, denizyolu da dahil birçok taşıma anlamında yeni potansiyeli barındırıyor. Birçok canlılık getirecek, sıcak para getirecek, bölge ekonomisinin kalkınmasına çok ciddi katkı koyacak. Buna bağlı olarak da buralarda belki sevkiyatı nakli pahalı olduğu için üretilmeyen birçok ürün üretilebilir hale gelecek, dolayısıyla bölgenin kalkınması adına da bu proje çok çok önemli. " dedi.

Azerbaycan Demiryolları Bakanı Cavid Gurbanov da, "Biz orada bütün bilgileri aldık. Bu Avrupa'da en büyük bir kilometrelik en büyük bir demiryoludur. Benim bildiğim en çok yerden geçen bir yoldur. Bu yol Avrupa'nın Asya'nın halklarını birbiri ile birleştiriyor. Bu yolun uzunluğu 10 bin kilometrelerdedir. Bu sadece Bakü'yü, Tiflis'i, Kars'ı birleştirmiyor, Londra'yı Şangay'ı ayrı ayrı ülkeleri birleştiriyor." şeklinde konuştu. ? KAFKAS HABER AJANSI

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri