22 Şubat 2020 Cumartesi
Anasayfa > EKONOMİ > Dolarda 5 dakikada rekor yükseliş

Dolarda 5 dakikada rekor yükseliş

26.08.2019 22:36 12 14 16 18 yazdır
Uluslararası piyasalarda Dolar/TL kuru, haftanın ilk saatlerine sert bir yükselişle girdi.
Dolarda 5 dakikada rekor yükseliş

Kars Güncel-26 Ağustos Pazartesi'nin ilk saatlerinde dolar ve euro kurunda büyük bir artış yaşandı.

5.70-5.80 seviyelerinde seyreden dolar kuru, 5 dakika içinde %10.34'lük bir artışla 6.40 seviyelerine çıktıktan 5 dakika sonra yeniden 5,80 bandına geriledi.

Dolarda 5 dakikada rekor yükseliş

DOLAR/TL KURUNDA ASYA ETKİSİ

Asya borsaları ABD-Çin ticaret savaşındaki son gerilimin küresel ekonomiye güveni sarsması ve yatırımcıları güvenli liman tahvil ve altına yönelmesiyle geriledi.

Çin'in Cuma günü ABD'den ithal 75 milyar dolar tutarındaki ürüne ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının hemen ardından Trump'ın Çin'den ithal 550 milyar dolar değerinde ürüne yönelik %5 ek gümrük vergisi açıklamasıyla Wall Street Cuma günü keskin düşüş kaydetti.

TÜR LİRASI 5 DAKİKADA YÜZDE 10 DEĞER KAYBETTİ

Asya piyasalarında Pazartesi günü işlemlerinin başlamasından kısa bir süre sonra Türk Lirası ABD Doları karşısında hızla değer kaybetmeye başladı ve Dolar/TL kuru saniyeler içerisinde 6,39 seviyesini aştı.

TL'nin seans içi Dolar'a karşı değer kaybı yüzde 10'u aştıktan sonra kur gerilemeye başladı ve yeniden 5,80'li seviyelerde dengelendi.

YENİ BİR SERT DÜŞÜŞ YOK

Dolar/TL Asya'da 5,80'lerden işlem görüyor ve TL'nin Dolar karşısındaki günlük değer kaybı da yüzde 1'in altına inmiş durumda.

Piyasayı takip eden analistler, TL'deki sert harekete yol açacak herhangi bir yeni gelişme olmadığına dikkat çekiyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre; bugün İngiltere'de resmi tatil nedeniyle piyasalar kapalı. Londra borsasında işlem yapılmadığı günlerde uluslararası para piyasalarında da işlem hacimleri düşük seviyelerde kalıyor.

Dolarda 5 dakikada rekor yükseliş

TÜRK LİRASI'NA "FLASH CRASH"

Türk Lirası'nın Dolar karşısında birkaç dakika içerisinde 60 kuruş değer kaybedip yine sadece birkaç dakikada Asya piyasalarının açılışındaki seviyelerine gelmesi, piyasa terminolojisinde 'Flash Crash' olarak adlandırılan fiyatlama hareketleriyle benzerlik gösteriyor.

'Flash Crash' ifadesi, bir varlığın fiyatlamasında dalgalanmanın çok kısa süre içerisinde hızla artması anlamına geliyor.

NEW YORK BORSASI YÜZDE 10 DEĞER KAYBETMİŞTİ

2010 yılında ABD'deki New York Borsası'nda benzer bir olay yaşanmış ve New York Borsası'nın üç ana endeksi Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq saniyeler içinde yüzde 10 değer yitirmişti.

Ardından tüm endeksler yine hızla toparlanmıştı. 2010'da yaşanan bu olay 'Crash 2:45' olarak kayda geçmişti. Satış dalgası ABD Doğu yakası saati ile 14.32'de başlamış ve 14.45'te borsalar normale dönmüştü.

"PROGRAM HATASI" SONUCU, ANİ YÜKLÜ SATIŞ EMRİ

Bu ani piyasa hareketlerine özellikle 2000'li yılların başından bu yana giderek daha yaygın biçimde kullanılan piyasa algoritmalarının yol açtığı belirtiliyor.

Piyasa algoritmalarının kısa süreli bir program hatası sonucu herhangi bir varlıktaki 'Al', 'Sat' emirlerinde anormallik olduğunu varsayması durumunda ani yüklü satış emirleri verebildiği biliniyor.

Gelen bir yüklü satış emri, diğer algoritmaları da tetikliyor ve söz konusu varlığın fiyatında ani bir çöküş yaşanabiliyor.

"TL İÇİN RİSKLİ BAŞKA NEDENLER DE VAR"

Londra merkezli varlık yönetimi şirketinden gelişen piyasalar stratejisti Tim Ash, TL'de yaşanan dalgalanmanın algoritma bazlı bir 'flash crash' gibi gözüktüğünü ifade etti ve "Ancak TL'yi kırılgan kılan başka nedenler de var. Arjantin'deki krizin bulaşma riski, genel riskten kaçınma eğilimi, Merkez Bankası'nın politika seçimlerinin piyasayı tedirgin etmesi gibi" dedi.

Kaynak: Ensonhaber

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri