26 Eylül 2018 Çarşamba
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > Kafkas Üniversitesi Kars'ta Kültür Şöleni Düzenledi

Kafkas Üniversitesi Kars'ta Kültür Şöleni Düzenledi

11.10.2017 11:42 12 14 16 18 yazdır
Gürcistan Halk Oyunları Gösterisi ve İran'ın "Dalga" Konseri
Kafkas Üniversitesi Kars'ta Kültür Şöleni Düzenledi
Kars Güncel-1.Uluslararası Kafkasya Halk Kültürü Kongresi kapsamında düzenlenen Gürcistan Halk Oyunları gösterisi nefes kesti. İran Tebriz'den gelen ünlü sanatçıların yer aldığı "Dalga" grubunun verdiği konser ise ilgiyle izlendi.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Konferans Salonu'ndaki konsere Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, Kongre Başkanı Prof. Dr. Rafig İmrani, Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Selim Kafkasyalı, Yürütme Kurulu Başkanı Doç. Dr. İlkin Guliyev, akademik personel, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Burada bir konuşma yapan Kongre Başkanı Prof. Dr. Rafig İmrani, "Bu anlamda biz Kafkaslarda Türk kültürünün önemini ortaya çıkarmak istedik. Türkiye; ekonomik ve kültürel alanda büyük bir ülke. İster Azerbaycan'da ister Gürcistan'da ister bugünkü Ermenistan'da; çünkü önceden biz biliyorduk ki Ermenistan'ın nüfusunun yüzde 80'i Türk'tü ama son 50-60 yılda orada bir Türk bile yaşamıyor. Buna bakmayarak Ermenistan'ın kültürü tam olarak yüzde 100 Türk kültürü temelinde kurulmuş bir kültürdür. Bizim bu kongrede bunların hepsi açıklandı. Hem tarihsel bakımdan hem çağdaş dönemde bulunün kültürler ve bunların etkisinin hepsi öğrenildi." dedi.

Konuşmadan sonra kongrede emeği geçenlere ve sanatçı gruplarının liderlerine Rektör Prof. Dr. Sami Özcan tarafından plaketleri verildi çiçek takdiminde bulunuldu.

İRAN'IN BÜYÜK "DALGA"SI KARS'TA

İran'ın başarılı müzik gruplarından biri olan "Dalga"nın gözetmeni Çengiz Mehdipur yönetimindeki "İran Mozikleri" konseri ilgiyle izlendi. Yaklaşık 1.5 saat süren konseri, salonu tıka basa dolduran katılımcılar büyük bir dikkatle izledi. 1990 yılında Mehdipur'un yönetimi altında faaliyetlerini başlatan "Dalga" müzik grubu, 90'lı yıllarda İran'ın farklı bölgelerinde verdiği konserler aracılığıyla en başarılı müzik gruplarından biri olmayı başardı. İsfahan, Kiş, Hemedan, Kirman, Tahran ve Tebriz gibi şehirlerin yanı sıra bu grup, Türkiye, kanada, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Japonya, Çin, Azerbaycan ve İspanya'da da sahneye çıktı. "Dalga"nın şimdiye dek gösterdiği en yüksek performanslarından biri de Kars'ta sahnelendi. "Dalga" konseri Çengiz Mehdipur'un saz dinletisiyle sona erdi.

GÜRCİSTAN HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ

Programın sonunda Gürcistan Halk Oyunları sahne aldı. Gürcistan'ın profesyonel ekibinin hareketli ve renkli dasları büyük beğeni topladı. Sık sık alkışlarla desteklenen gösteride oyuncuların performansı izleyenleri adeta büyüledi.

Kaynak: Kafkas Haber Ajansı/ Bedir Altunok


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri