25 Ağustos 2019 Pazar
Anasayfa > GÜNDEM > Kars'ta Yapılacak Kayaklı Oryantiring Avrupa Şampiyonası Programı Belli Oldu

Kars'ta Yapılacak Kayaklı Oryantiring Avrupa Şampiyonası Programı Belli Oldu

30.01.2019 14:42 12 14 16 18 yazdır
4-12 Şubat tarihlerinde Kars'ta yapılacak olan Kayaklı Oryantiring Avrupa Şampiyonası'nı (ESOC 2019) programı belli oldu. Kars'ta yapılacak şampiyonaya 14 ülke katılırken Türkiye'yi şampiyonada 19 kişi temsil edecek.
Kars'ta Yapılacak Kayaklı Oryantiring Avrupa Şampiyonası Programı Belli Oldu
Kars Güncel- Kars Valiliği tarafından hazırlanan bilgilendirme notunda şampiyona hakkında şu açıklamalara yer verildi.
Açıklamada; "Her türlü arazi ve iklim şartlarında katılımcıların harita ve pusula yardımı ile bir noktadan başka bir noktaya ulaşabilmek için sporcunun fiziki gücünü, taktik ve tekniğini geliştiren, ani ve doğru karar verebilme yeteneğini olgunlaştıran, bireysel veya takım olarak genellikle ormanlık alanda yapılmakla birlikte park gibi alanlarda da yapılabilen , koşarak,bisikletli,engelli bireylerin yaptığı patika-O ve Kayak-O disiplinleri bulunan bir doğa sporudur. 

2006 yılında Özerkliğine kavuşan Türkiye Oryantiring Federasyonu , bu kısa bir zaman diliminde Oryantiring branşında bir çok Ulusal ve Uluslar arası Organizasyonu başarı ile gerçekleştirmiştir. İskandinav ülkelerinin başı çektiği bu sporda özellikle Kayaklı Oryantiring disiplinindeki Avrupa Şampiyonasını ülkemize , dolayısıyla Kars ilimizin Sarıkamış ilçesinde kazandırmıştır. 

Avrupa Şampiyonası’nın yapılacağı Kars – Sarıkamış ; Eski ticaret yollarının kavşak noktası üzerinde yer almış olması,Türkiye’nin Kafkaslara ve Orya Asya’ya açılan bir kapı olması ve Jeopolitik konumu nedeniyle her dönem önemini korumuştur. Doğası, iklimi, kültürü, tarihsel önemi ve sıcak insanlarıyla öne çıkan , toz kar yapısına sahip , sarıçam ormanlarıyla kaplı , ekolojik dengenin korunduğu , Sarıkamış’ta gerçekleştirilecek olmasında önemli bir rol oynamıştır. 

4-12 Şubat 2019 tarihleri içerisinde gerçekleştirilecek olan Şampiyonanın ; Kars ve Sarıkamış’ın ulusal ve uluslararası platformda tanınırlığının artması, kış sporları açısından ülkemizin farklı alternatiflerinin ortaya konulmasına neden olacaktır. Sarıkamış’ın dolayısıyla ülkemizin tanıtılmasında da büyük rol oynayacağı tarihi , kültürü, turistik, folklorik, ticari ve tarım ürünlerinin farkına varılması öngörülmektedir. 

Çizimi gerçekleştirilen bölgelerde Oryantirig’in diğer disiplinlerinin de gerçekleştirilebilmesine olanak sağlanmıştır. Ayrıca trekking grupları için bu haritalar kullanılarak rotalar oluşturulabilinecektir. Bölgenin doğa sporları açısından yeni bir cazibe alanı olmasına katkı sağlayacaktır. Türkiye Oryantiring Federasyonu, Kars Valiliği, Kars GSİM, Sarıkamış Kaymakamlığı, Sarıkamış Belediyesi, Serhat Kalkınma Ajansı, işbirliği ve destekleriyle yapılacak olan şampiyonaya;

PROGRAM 
4 Şubat 2019 Geliş 
5 Şubat 2019 Geliş Etkinlik Modeli açılış seramonisi 
6 Şubat 2019 Sprint 
7 Şubat 2019 Karışık Sprint Bayrak yarışı 
8 Şubat 2019 Orta Mesafe 
9 Şubat 2019 Ara 
10 Şubat 2019 Uzun Mesafe 
11 Şubat 2019 Bayrak yarışı Kapanış Seramonisi Eğlence 
12 Şubat 2019 Gidiş 
14 ülkenin katılacağı şampiyonada milli takımımızda 19 kişilik kafile ile temsil edilecektir. Yarışmaya ; Ulusal ve yerel, tüm yazılı,görsel ve internet üzerinden yayın yapan gazete,dergi ,tv kanalları ile tüm halkımız davetlimizdir." denildi.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri