25 Nisan 2019 Perşembe
Anasayfa > TEKNOLOJİ > Kars'ta Miniklerin Çılgın Projelerine TÜBİTAK İlgisi

Kars'ta Miniklerin Çılgın Projelerine TÜBİTAK İlgisi

10.06.2017 17:12 12 14 16 18 yazdır
Kars'ın Bilim Çocuklarının Çılgın Projeleri TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı'nda ilgiyle izlendi.
Kars'ta Miniklerin Çılgın Projelerine TÜBİTAK İlgisi
Kars Güncel-Kars'ta Prof. Dr. Fahrettin Kirzioğlu Bilim Sanat Merkezi öğrencilerin hazırladığı TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı'nda öğrencilerin robot çalışmaları ilgiyle izlendi.

Geleceğin mucitleri aldıkları eğitimlerde artık robot yapmaya başladılar. Eğitim ve öğretimdeki kalite, gelişen toknoloji, okullarda öğretmenlerin verdiği eğitimle kazandıkları özgüvenlirini bilgileriyle birleştiren öğrenciler tüm öğrendiklerini icatlara dökmeye başladılar. Bu da eğitim alanında gelinen noktayı gözler önüne serdi. Robotlarla yük taşıyan, sinyalizasyon alanında yenilikler getiren öğrenciler bir çok alanda yaptıkları değişik robot çalışmalarını ziyaretçilerin beğenisine sundular.


Robotik Çalışmalar

Kars'ta Prof. Dr. Fahrettin Kirzioğlu Bilim Sanat Merkezi öğrencilerin hazırladığı TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı'nda öğrenciler birbirinden ilginç buluşlara imza attılar.

Öğrenciler buluşlarını ziyaretçilerle paylaşırken heyecanlarını da gizleyemediler.

İşte dikkat çeken buluşlar. 

KAZ YAĞI SABUNU

Kars'ta Prof. Dr. Fahrettin Kirzioğlu Bilim Sanat Merkezi öğrencilerin hazırladığı TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı'nda ilgiç buluşlar ve deneylere de yer verildi. Kars'ın meşhur kazının yağından yararlanan öğrenciler kaz yağının ne kadar etkili bir temizlik yaptığını da ortaya çıkarmış oldu.

5. sınıf öğrencisi Irmak Çantay ve Elif Gökçe de Kars'ın yöresel yağları olan tereyağı, sarıyağ, zeytinyağı ve Kars'ın meşhur kazın yağından sabun yaptılar. Kaz yağıyla yapılan sabunun diğer sabunlardan daha iyi sonuç verdiğini söyleyen öğrenciler, kazın meşhur olması nedeniyle bir deneme yaptıklarını ve başarılı olduklarını belirtiler ve kaz yağının bütün lekelerde etkili olduğunu  ifade ettiler. Önce kaz yağını erittikleri ve suyla karıştırdıklarını ve 1.5-2 saat sonra katılaştığını ve içine de kaku veren yöresel otlardan koyduklarını anlatarak kaz yağının köpürmediğini fakat lekeyi tamamen çıkardığını aktardılar. 

Kars'ta Prof. Dr. Fahrettin Kirzioğlu Bilim Sanat Merkezi öğrencilerin hazırladığı TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı renkli görüntülere sahne oldu. Öğrenciler Kars'ın özlemi olan hızlı treni de bilimsel çalışmalarıyla faal hale getirdiler. Mini hızlı treni projeleriyle hayata geçirerek gerçeğinin gelmesi için dilek ve temennilerde bulundular. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'a da seslenerek "Biz minisi yaptık siz de gerçeğini yaparsınız inşallah" dediler.

Çelik Başarı İlkokulu öğrencilerinden Ayşe Eren Suekinci de "Hazlı Tren" projesini hayata geçirdi. Elektro Mınkatıs, pil ve bakır telle mini hızlı treni yapan Ayşe Eren Suekinci, "Projemin adı 'Hızlı Ten' Projemi yaparken ilk önce elektro mıknatıslara ihtiyaç duydum. Elektro Mınkatıs, pil ve bakır telle yaptım projemi. Projemin amacı mini bir hızlı tren yapmaktı. Projemi yaparken ilk olarak bakır telimi soydum. İçine pillerimi ve mıknatıslarımı koydum. Kars'ta biliyorsunuz ki hızlı tren yok. Bizde Kars'ta hızlı tren olmasını istiyoruz. Bunun için araştırma yaparken mini bir hızlı tren yapmak geldi aklıma. Sayın Ulaştırma Bakanımız Karslı olduğu için böyle bir proje yaptım ve kendisinden Kars'a hızlı tren getirmesini istiyorum.  Ben bu mini hızlı treni yaptım diğer hızlı treni de sayın bakanımızın yapmasını istiyoruz." dedi.

 Kaynak: Kafkas Haber Ajansı

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri