26 Mayıs 2019 Pazar
Anasayfa > KARS > Kars'ta Şehit ve Gazi Ailelerine İftar Yemeği
Kars'ta Şehit ve Gazi Ailelerine İftar Yemeği

Kars'ta Şehit ve Gazi Ailelerine İftar Yemeği

30.05.2017 22:48 12 14 16 18 yazdır
Kars Valisi Rahmi Doğan, şehit yakınları ve gazi aileleriyle iftarda bir araya geldi.
Kars Güncel-Vali Rahmi Doğan, vatanın bekası uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerin yakınları va gazi aileleriyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından The Kars park Otel'de düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi.

Kars'ta 1 yıl görevli olan Vali Rahmi Doğan, şehit yakınları gazilerle ikinci kez iftarda bir araya geldi. Şehitliğin Allah katındaki üstün mertebesi ve gaziliğin öneminden söz eden Vali Doğan, şahitliğin herkese nasip olmadığını, şehit annesi ve babası olmanın da herkese nasip olmadığını belirtti. Vatanımızın kıymetini bilmek ve birlik ve beraberliği elden bırakmamak gerektiğini komşumuz Suriye örneği ile dile getiren Vali Doğan, Suriye'de ilçelerin ilçelerle, köylerin köylerle savaştığını söyledi. Bunun ne kadar kötü bir durum olduğunun bilinmesini isteyen Vali Doğan, "Vatanımız baki kalacak ki bizler huzur ve refah içerisinde yaşayalım" dedi.

Vali Doğan şöyle konuştu:

""Bu toprakların ilk şehitlerinden Ebul Hasan Harakani Hazretlerinin diyarında, bir Ramazan akşamında, bir iftar programında birlikteyiz. Ramazan'ın başlamasıyla birlikte ilk aklımıza gelen şehit kardeşlerimizin yakınları ve gazi kardeşlerimiz oldu. Dolayısıyla ilk iftarı birlikte yapalım istedik. Tabi şehitlik istemekle olan bir olay değil. İslam Ordularının Komutanı Halid bin Velid hayaatı boyunca çok defa cenge giriyor, savaşa giriyor ama bir türlü şehitlik nasip olmuyor. Hatta İslam Tarihçileri Uhud Savaşının kaybedilmesi ile Halid bin Velid'in müşfiklerin tarafında olmasına bağlıyor. O kadar yiğit, o kadar cengaver birisi olmasına rağmen, yüzlerce savaşa girmesine rağmen, İslam topraklarını 3-4 kat büyütmesine rağmen şehitlik nasip olmuyor. Dolayısıyla şehit olmakta nasip şehit annesi, babası, kardeşi, akrabası olmakta nasiptir. Bu topraklar şehitler diyarıdır, hemen yakınımızda Sarıkamış 90 bin şehidimizin koyun koyuna yattığı bir diyar. Kars 26 sefer el değiştirmiş. 26 sefer almışız, vermişiz ve bu topraklarda yüzlerce, binlerce şehit vermişiz. O şehitlerin sayesinde bugün bu topraklarda birlik içerisinde, beraberlik içerisinde, huzur içerisinde yaşıyoruz. Eğer o yiğitler bu topraklara düşmemiş olsaydı bugün bu topraklar üzerinde bizler huzur içerisinde yaşayamayacaktık. Hemen yanımızda, yakınımızda Irak'ta, Suriye'de yaşananlar var. Suriye bundan 5 yıl önce aynı Türkiye gibi birbiriyle huzurlu, mutlu yaşayan insanların ülkesi idi ama bugün düşünün Ardahan'ın Kars'la savaştığını, Kars'ın Erzurum'la, Iğdır'ın Ağrı ile savaştığını düşünün. Bugün Suriye'deki durum budur. Şam ile Halep savaşıyor, Azez ile Afrin savaşıyor, komşu köyler birbirleri ile savaşıyorlar. Dolayısıyla bu topraklarda yaşamanın maliyeti yüksek, bu yüzden birlik ve beraberliğimizi daim kılacağız, birbirimize sıkı çalışacağız ve çok çalışacağız. Devletimiz baki olsun ki milletimizde huzur bulsun, o yüzden var gücümüzle devlet olarak, millet olarak hep beraber birlikte çalışacağız."

Şehit yakınları ve gazilerden gelen talepleri atlamamaya çalıştığını dile getiren Vali Doğan, "Bizzat ben ilgilenmek istiyorum, ilgileniyorum. Fırsat bulamadığım zaman ilgili arkadaşlara yönlendiriyorum. Ama bu arada atladığımız, ihmal ettiğimiz olmuş olabilir, o yüzden masaları dolaşırken hem şehit yakınlarımızdan hem gazi kardeşlerimden taleplerini de dinlemek isteriz. Onların varsa istekleri onları da burada alıp mümkün olan en kısa süre içerisinde çözmek isteriz. Ben tekrar teşrif ettiğiniz için, bizlerle beraber iftar yaptığınız için teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Rabbim nice Ramazanlara, nice Bayramlara bizleri hep beraber ulaştırsın inşallah. Bir sonraki Ramazan Bayramında inşallah bir araya gelmek üzere tekrar afiyet olsun diliyorum, hayırlı Ramazanlar diyorum." dedi.

Vali Doğan konuşmasının ardından masaları tek tek dolaşarak şehit yakınları ve gazilerin sorunlarını dinledi.

Kars İl Müftüsü Mehmet Genç'in şehitler için dua ettiği iftar programına, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Garnizon Komutanı 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Turan İnan, Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Serdar Durmuş, Jandarma Alay Komutanı Albay Murat Kınay, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, vali yardımcısı Yusuf İzci, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kars Şube Başkanı Yüksel Öztürk, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Muhsin Ağcay, Aile ve Sosyal  Politikalar İl Müdürü Aydın Acay ile çok sayıda şehit ve gazi ailesi katıldı.

Kaynak:Kafkas Haber Ajansı

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri